Organizacja dnia

Organizacja dnia pobytu dziecka w przedszkolu.
W organizacji dnia pobytu dziecka w przedszkolu uwzględnia się potrzebę regularnego żywienia dzieci, potrzebę poobiedniego odpoczynku (ok. 1 godziny), codziennego pobytu na
świeżym powietrzu (nie krócej niż 2 godziny), potrzebne zmienności ruchu i pozycji z czego wynika konieczność przeplatania zabaw i zajęć o mniejszej lub większej intensywności ruchu oraz potrzebę utrzymania właściwej proporcji dowolnej o obowiązkowej aktywności dziecka i przeznaczenia jak najwięcej czasu na zabawę.
Poszczególne etapy dnia w przedszkolu są wyznaczone czasem, co ma sprzyjać ukształtowaniu umiejętności podporządkowania się dzieci regułom czasowym obowiązującym w szkole,
potem – w życiu dorosłym.
Określony przebieg maja również zajęcia dzieci w przedszkolu. W metodyce pedagogiki przedszkolnej wyróżnia się zajęcia obowiązkowe i zajęcia dowolne.
Zajęcia obowiązkowe organizuje nauczyciel , po śniadaniu, wtedy kiedy są wszystkie dzieci
(w naszym mieście ustalono, iż czas realizacji podstawy programowej rozpoczyna się o 9.00 a kończy
o 14.00).
W grupie dzieci 3 letnich zajęcia edukacyjne trwają ok. 10- 15 minut, w grupie 4-latków 15-20- minut,
w grupie 5 i 6-latków 25-30 minut.
W grupach młodszych przedszkolaków są to pojedyncze zajęcia, w grupach starszych – dwa. Między dwoma zajęciami, jeśli odbywają się jedno po drugim, obowiązuje przerwa np. na toaletę. Przyjmuje się, iż pierwsze zajęcie wymaga wysiłku intelektualnego i np. pozycji siedzącej, a drugie jest zajęciem
o charakterze ruchowym lub artystycznym (np. plastyczno-techniczne, umuzykalniające).
Codziennie organizuje się we wszystkich grupach wiekowych ćwiczenia poranne (przed śniadaniem)
i zabawy ruchowe.
Zajęcia można prowadzić z całą grupą, z małymi zespołami lub indywidualnie. Decyduje o tym nauczyciel (ze względu na treść i sposób ich realizacji).

Formy organizacyjne pracy wychowawczo-dydaktycznej z dziećmi
Obejmują typowe sytuacje wychowawcze naturalne i organizowane celowo, powtarzające się systematycznie lub tylko okolicznościowo w rozkładzie dnia.
Są to:
- zajęcia i zabawy dowolne- podejmują je dzieci z własnej inicjatywy w czasie na to przeznaczonym
w harmonogramie dnia, w warunkach zorganizowanego środowiska przedszkolnego; maja charakter indywidualny lub zespołowy; obejmują np. zabawy ruchowe, tematyczne, konstrukcyjne, badawcze, rysowanie, porządkowanie itp.
- zajęcia obowiązkowe organizowane przez n-la obejmują: dydaktykę przedszkolną w obrębie:
mowy i myślenia, zajęć typu artystycznego
i ruchowego oraz czynności samoobsługowe i prace użyteczne dzieci, spacery
i wycieczki, uroczystości przedszkolne; mogą być prowadzone z całą grupą,
z zespołami (gdy istnieje konieczność zorganizowania każdemu dziecku warunków pełnej aktywności)
- sytuacje okolicznościowe to sytuacje nieoczekiwane; n-l ich nie może zaplanować ale przewiduje ,
że mogą się zdarzyć i wymagać czasu np. nieoczekiwane problemy dzieci, konflikty do rozstrzygnięcia, wydarzenia, spontaniczne pomysły dzieci na zorganizowanie zajęć lub zabaw.

Podstawowe metody pracy n-la przedszkola to:
- metody oparte na działaniu (czynne); na obserwacji (oglądowe); oparte na słowie (słowne)
- metody odtwórcze (zabawowo-naśladowcze, zadaniowe, sytuacyjne)
- metody twórczego myślenia i działania

W przedszkolu stosuje się także metody zwane systemami edukacyjnymi jak: edukacja matematyczna dzieci wg koncepcji prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskej, Metoda Dobrego Startu prof. Z. Bogdanowicz, Ruchu rozwijającego W. Scherborn, twórcze R. Labana i A.M. Kniessów, Kinezjologii Edukacyjnej Paula E. Denissona